OII Hakkında

Orient-Institut Istanbul, kentin en önemli kültür ve eğlence merkezlerinden olan Taksim meydanına yakın Cihangir semtinde bulunur. İstanbul’daki zengin arşivler, el yazmaları, kütüphaneleri, müzeler ve sanat koleksiyonları sayesinde enstitümüz, Akdeniz ve Türkiye kültürleri, toplumları ve tarihinin yanı sıra İslam araştırmaları için de olağanüstü imkanlar sunmaktadır.

Orient-Institut Istanbul, Türk dilleri ve halkların çeşitliliğinden, Osmanlı tarihi ve bölgedeki güncel gelişmelere kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bilimsel araştırmalara destek vermektedir. Çalışmalarımızın büyük bir kısmı yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerin ve özerk araştırma kurumlarının işbirliğiyle gerçekleşir.

Enstitümüz aynı zamanda sürekli genişletilen ve kullanıma açık olan bir araştırma kütüphanesine sahiptir. Kütüphanenin koleksiyonu, ağırlıkla Osmanlı ve çağdaş Türk araştırmalarını kapsayan yaklaşık 35.000 cilt eser ve 1.200 çeşitli dergi ihtiva etmekte olup Türkçe koleksiyonun yanı sıra Almanca ve başka yabancı dillerde ulaşılması zor olan akademik literatür için de değerli bir başvuru kaynağıdır. Enstitüde düzenli olarak bilimsel seminer ve konferanslar da gerçekleştirilmektedir.

Orient-Institut Istanbul, Orient-Institut Beirut’un bir şubesi olarak 1989 yılında açılmış; özerk bir araştırma kurumu olan Orient-Institut Beirut ise Alman Şark Cemiyeti (Deutsche Morgenländische Gesellschaft, DMG) tarafından 1961 yılında kurulmuştur. 01.01.2009 tarihinden itibaren Beyrut Orient Enstitüsü’nden bağımsız olup, müstakil bir enstitü olarak kurulmuştur. Artık Yurtdışı Alman Beşeri Bilimler Kurumları Birliği’nin (Verbund der Deutschen Geisteswissenschaftlichen Institute im Ausland, DGIA) bir üyesidir.

Orient-Institut Istanbul’un, Almanya Büyükelçiliği’nin Tarabya’daki tarihi yazlık mevkiine taşınması gündemde olup bununla birlikte özerk bir araştırma kurumu olarak Türkiye ve yurtdışındaki akademik kuruluşlarla işbirliğimizi yoğunlaştırma ümidindeyiz.

Sizleri de Orient-Institut Istanbul’da konuk etmekten büyük mutluluk duyarız.