Koleksiyon

Orient-Institut Istanbul kütüphanesi,  akademik bir kütüphane olup, her yönüyle (dilsel, tarihi, edebi ve sosyal bilimsel açılardan) Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti, Orta Asya Türk dil ve edebiyatları kapsamındaki eserleri içerir. Bunların yanısıra, Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasçısı olan ülkelerdeki Türkçe konuşan gruplar, Türkiye’deki diller, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki dinler ve Türkiye’deki İslam da kütüphanede üzerine kaynak bulunabilecek konulardır.

İstanbul’daki kütüphanemiz kurulduğu günden bu yana mümkün mertebe nadir ve diğer Alman Kütüphanelerinde bulunamayacak eserleri edinmeye ve Türkiye yayın dünyasındaki yeni çıkan önemli eserleri düzenli olarak toplamaya büyük çaba göstermektedir. Kütüphanemiz ayrıca uluslar arası araştırmaların güncel olarak takibine büyük önem vermektedir. Önemli faaliyet alanlarımızdan biri de akademik süreli yayınların takibi ve koleksiyonudur.

Koleksiyonumuz yurt içi ve yurt dışındaki tematik akademik süreli yayınlara yer verirken, kaynak değeri taşıyan Türk süreli yayınlarını da kapsar. Şu an kütüphane 35.000 kadar eseri  va yaklaşık 1320 kadar Osmanlıca, Türkçe ya da diğer dillerde süreli yayın içermektedir. Takip edilmekte olan güncel süreli yayın miktarı yaklaşık 140’tır. Her sene kütüphanemize yaklaşık 700 kitap, 450 süreli yayın eklenmektedir. Kütüphane, Gemeinsamen Bibliotheksverbund (GBV)’a bağlı olup, kataloğa http://vzlbs2.gbv.de/DB=47/LNG=DU/ bağlantısı üzerinden ulaşılabilir. Kütüphanemiz tam anlamıyla bir araştırma kütüphanesi olup, herkese açıktır ve kullanımı ücretsizdir.

Hizmet:

Okuma salonunda altı çalışma masası ve internet bağlantısı olan iki bilgisayar kullanıma açıktır. Kablosuz internet bağlantısı mevcuttur. Kütüphane dahilinde Index Islamicus ve bunun gibi  enstitü tarafından sağlanan süreli yayınların online kullanımı mümkündür.  Sınırlı sayıda fotokopi enstitümüz dahilinde yapılabilmektedir, fazla miktarda fotokopi talepleri telif hakları uyarınca enstitü dışında yapılmaktadır.

Kitapların ödünç verilmesi mümkün değildir. Almanca dili konuşulmayan ve Avrupa dışındaki ülkelerde geçerli olan telif hakları uyarınca kısıtlanmış dahi olsa; belge dağıtım hizmeti sağlayan subito üzerinden, süreli yayınlardan makaleler ve kitaplardan bölümler ısmarlamak mümkün olmaktadır. Bu takdirde, baskı ücretine subito tarafından talep edilen ücretler de eklenmektedir.

Ücretler
Enstitü dahilinde Fotokopi 0,10 TL
Enstitü dışında 0,05 TL
Bilgisayar çıktısı 0,10 TL